ГлавнаяВход в МагазинПитаниеТренировкиФизиологияФотогалереяСсылки

 

 
גלוטמין
תוסף הפלא?  חלק ב'

By: Intensity magazine

בחלק א' הסברתי איך גלוטמין באופן ישיר יכול לסייע באימונים לספורטאים, והזכרתי בקצרה כמה תחומים נוספים בהם יכול גלוטמין לסייע לסגנון חיים בריא יותר. עכשיו הגיע הזמן לפרט קצת יותר:

 

שיפור בתפקודי המוח
גלוטמין נמצא בריכוז גבוה במוח (פי 10-15 מאשר בדם) ועובד כמווסת בין ההשפעה המדכא של GABA וההשפעה הממריצה של גלוטמט (glutamate). זהו דלק חשוב למוח, ויכול לספק אנרגיה מספקת בהעדר גלוקוז.

מסיבות אלה הוא נמצא כמסייע לריכוז, מיקוד, זיכרון, ביצועים אינטלקטואליים, ערנות, ומשפר מצב הרוח. לכן לא מפתיע לראות את הפופולאריות של התוסף בקרב ספורטאים ומפתחי גוף, העושים דיאטות דלות פחמימות. חלק מתסמיני דיאטת דלת פחמימות (כמו חוסר אנרגיה מנטאלית) ניתן למנוע ע"י תוספת גלוטמין.

משפר ומייצב את רמות הסוכר בדם
גלוטמין עושה זאת ע"י כמה מנגנונים. כשרמת הסוכר בדם נמוכה, גלוטמין מכריח את האינסולין להפסיק את המשך הורדת רמות הסוכר. גלוטמין גם מעודד שחרור גליקוגן, בכדי לעזור להעלות את רמות הסוכר לרמה תקינה. כמו כן, גלוטמין היא חומצת אמינו גליקוגנית, מה שאומר שהיא יכולה להפוך לסוכר ולייצור אנרגיה. תהליך זה נקרא - gluconeogenesis. אספקת כמות נאותה של גלוטמין בתזונה, תבטיח שלא יהיה פירוק רקמות שריר למטרת אספקת גלוקוז. זה חשוב לאנשים העושים דיאטות עם כמות קלוריות מצומצמת, שהבעיה העיקרית שלהם היא ירידה גדולה יותר בשרירים מאשר בשומן.

 

ירידה בתשוקה לאלכוהול ולסוכר
וויסות של רמות הסוכר מסביר באופן חלקי את הירידה בתשוקה לסוכר ולאלכוהול. במחקרים עם אלכוהוליסטים הצביעו, כי 2 עד 3  גרי גלוטמין שניתנו לנבדקים 3 פעמים ביום, גרמו לירידה משמעותית  בתשוקה לשתיית אלכוהול, ירידה בחרדות, ושיפור בשינה. זה עובד הכי טוב כשנלקח בין ארוחות.

אנשים רבים מעידים על השפעה מיידית שנותן הגלוטמין בנטרול התשוקה לסוכר. אם בדרך כלל יש לך תשוקה לסוכר, נסה לקחת מנה של 5-10 גרי גלוטמין כחצי שעה לפני.

שומר על בריאות ותפקוד של המעיים
עקב תדירות וכמות המזון שרוב הספורטאים צורכים , מע' העיכול נמצאת תחת לחץ רב, וגלוטמין יכול להבטיח את תפקודה התקין. רוב מומחי הרפואה בטוחים שמקורם של רוב המחלות הכרוניות הוא במעיים. הבעיה מתחילה כשנוצרות "דליפות" (מסיבות שונות) בצינורות המעיים. זה מאפשר לבקטריות, חיידקים, חלקיקי מזון, פטריות וטפילים אחרים להגיע למחזור הדם הכללי, שם הם יכולים לגרום לבעיות, כגון: מחלות אוטו-אימוניות, רגישות למזון, ומחלות כרוניות נוספות.

"גלוטמין זהו מקור אנרגיה ראשי לתאי צינורות המעיים"

אפילו ללא דליפה במעיים, מעיים פגומים יכולים להוביל להפרעות בעיכול, זיהומים, דלקות, אולקוס, דלקת מעי הגס ועוד. אנשים המשתמשים בגלוטמין למעשה מבטיחים בריאות למעיים ולמע' העיכול בכלל. גלוטמין זהו מקור אנרגיה ראשי לתאי צינורות המעיים. רוב הגלוטמין בתזונה עובר תהליך של חילוף חומרים (מטבוליזם) במעי, שם הוא שומר על שלמות המבנה של צינורות המעי.

לאנשים המשתמשים בתרופות אנטי-דלקתיות ללא-סטרואידים או אנטיביוטיקה, יכול להיות צורך מיוחד בתוספת גלוטמין. שני סוגי התרופות יכולים לגרום נזק למעיים, הפרעות העיכול או תסמונת דליפת מעיים. למרבה המזל, לגלוטמין יכולת לרפא את הנזק של אנטיביוטיקה ותרופה אנטי-דלקתיות ללא-סטרואידים, ולשמור על חדירות ברמה בריאה.

מחזק את מערכת החיסון
גלוטמין הינו מקור אנרגיה עיקרי לתאים שונים של מערכת החיסון. אימונים קשים, לחץ כללי, זיהומים של חיידקים ונגיפים, גורמים להתרוקנות הגלוטמין, ו"רעב" לתאי מע' החיסון. לדוגמא - כמות של עד 40 גר' של גלוטמין ביום דרושה לתמיכה במע' החיסון של חולי איידס או סרטן, העוברים השתלת מח העצם. פציינט חולה סובל מירידה ברמת הגלוטמין, וגם איבוד רקמת שריר. לרוב משתמשים בגלוטמין לסייע בהישרדות במקרים כירורגיים קשים וכוויות. גלוטמין מאיץ את ריפוי פצעים, כוויות, ומשפר התאוששות באופן כללי.

בנוסף גלוטמין משמש תשתית לגלוטתיון - חומצת אמינו הפועלת כחומר נוגד חמצון ראשי, ועוזר להגביר את תפקוד מע' החיסון. מינון גבוה של גלוטמין ממריץ את מע' החיסון לפעול אפילו במצבים הכי קשים. מינון של 2-5 גרי ביום צריך להספיק לאנשים בריאים לא פעילים, בשביל להאיץ את תפקוד מע' החיסון. ספורטאים צריכים להגדיל את המינון אם לגופם נטייה להיכנע לדלקות וזיהומים אחרי אימונים קשים. 

עוזר בריפוי פצעים
תאים של רקמות חיבור בגוף הנקראים פיברובלסט (fibroblasts) משתמשים בגלוטמין לסינתזת חלבון  וכ- 30% מצורכי האנרגיה שלהם. גלוטמין דרוש להתרבות מהירה של תאים אלה, ולכן אספקתו קריטית במטבוליזם וריפוי הפצעים. המשמעות לספורטאים - ריפוי רקמות חיבור ורקמות שריר שנפגעו כתוצאה מאימונים קשים.
מסייע ללב
מחקרים אחרונים גילו שגלוטמין הוא מקור אנרגיה חשוב לשריר הלב. הוא מומר לגלוטומט (glutamate) שנכנס למעגל קרבס, במטרה לייצר ATP (מולקולת אנרגיה). לחולי לב משתמשים בעירוי גלוטומט בזמן ניתוח לב.

בנוסף גלוטמין משמש כתשתית לסינתזה של סוג מיוחד של בטא-אנדרופין הנקרא glycyl-l-glutamine.

דיפפטיד (פפטיד המורכב משתי מולקולות של חומצות אמינו המחוברות ביניהן בקשר פפטידי) זה חשוב מאוד לוויסות לחץ דם ומונע מחלות הלב והנשימה. ספורטאים, ע"י שיפור תפקוד הלב והגברת הסיבולת, משפרים את היכולת הקרדיו-וסקולארית שלהם.

יעילות אפשרית כנגד סרטן
תאי מע' החיסון זקוקים לגלוטמין לתפקוד תקין. מאחר ומחלה כמו סרטן מרוקנת את הגלוטמין מהגוף, זה מחליש ופוגע בתפקוד מע' החיסון ומפריע לגוף להלחם בסרטן וזיהומים נלווים. חולדות נשאי סרטן שניתנה להן תזונה מעושרת בגלוטמין, הצליחו לשמור על תפקוד מע' חיסון תקינה ללא עליה בגודל הגידולים.

ניסויים בחיות הראו גם, כי גלוטמין משפר את הסלקטיביות של תרופות כנגד גידולים(anti-tumor drugs).הוא עושה זאת ע"י הגנה על תאים תקינים מכימותרפיה ובאותו זמן עושה את התאים הגידוליים יותר רגישים לכימותרפיה. נוסף על כך, כשניתן לחולים העוברים קרינה רדיואקטיבית באזור הבטן, הוא מגן מנזקים על קרום המעיים ומאיץ את הריפוי של המעי. עוזר לשמור על מאזן חומצי/אלקליני.

עקב יחס קלוריות וחלבונים גבוה בתזונת ספורטאים ביחד עם אימונים קשים, לפעמים מאזן חומצה/אלקליני בגוף משתבש. במקרה כזה גלוטמין עוזר ע"י ייצור ומטבוליזם של גלוטמין בכליות. ככל שחומציות הדם חמורה יותר בחולי סכרת לא מבוקרת, רעב, מחלות כליה, ירידה בחמצן בגוף, איבוד נוזלים ואלקטרוליטים, כך יהיה מטבוליזם של הגלוטמין בתוך הכליות גבוה יותר. בתנאים חומציים (acidotic) תהיה רמת גלוטמין נמוכה, רמת אלאנין נמוכה, ועליה בייצור אמוניה (ammonia). במחקרים 2 גר' גלוטמין מפיקים עליה מהירה של ביקארבונט בפלסמה (plasma bicarbonate) שמעלה את מאגרי האלקלין.

עכשיו אני מקווה ששכנעתי אתכם בחשיבות של צריכת גלוטמין. מה שהכי מעניין זה, שכל הזמן צצים מחקרים חדשים על תועלות נוספות של תוסף "הפלא", ואני מאמין שלא יעבור זמן רב עד שגלוטמין ימצא את דרכו לארון הויטמינים של כל בית וישמש את כל בני המשפחה.

מי צריך להימנע מצריכת גלוטמין?
חולי סוכרת צריכים לפעול בזהירות, כי להם מטבוליזם של גלוטמין לא בגדר הנורמה. אחוז גדול של גלוטמין שלהם הולך לייצור גלוקוז ע"י הכבד והכליות. חולה סוכרת המעוניין לצרוך תוספת גלוטמין צריך להיוועץ ברופא.

מקווה שנהניתם לשמוע על כל התועלות של "תוסף הפלא" גלוטמין. למרות שלא כל התועלות האלה ישימות אליכם כספורטאים באופן ישיר, לפחות יהיה לכל את הידע לענות על השאלה: "מה החומר הזה עושה?"

תורגם ע"י: ולדימיר סינדר, מדריך ומאמן כושר מוסמך.
מקור: Intensity magazine

לתחילת הכתבה: גלוטמין. תוסף הפלא? חלק א'

 

כתבות נוספות בנושא: - גלוטמין
                                    - גלוטמין פפטיד                

 

   

ראשיכניסה לחנותתזונהעצותגלריהלינקים